Som språkpolis blir

Dagsens tips: författaren P.G. Wodehouse
Våra grannar har

jag alldeles spattig när jag ser sånt här! Det är alldeles galet. Och kul!

En sak jag funderat på och som aktualiserades när jag läste hos Annaa M om barn som luras på internet är att trots att många av dagsens ungdomar (läs: alla under tjugotre 😉 pratar alldeles normalt och kanske till och med vårdat öga-mot-öga så blir dom totala muppar när det kommer till skriftspråk. Det är allt från obegripl. förk.n. till slarvig ttangentbordande. Jag är visserligen över 30 och därigenom troligen mossigare än din mossa, men i synen på internet som möjlighet till uttrycksövningsmöjlighet (ha! det var så jag trodde det skulle kunna vara!) har jag fått se mig överkörd. av en ångvält. lol?

Dagsens tips: författaren P.G. Wodehouse
Våra grannar har
5 comments Lägg till din
  1. ett tillägg ang. mupparna som jag kanske också skulle skrivit: “och har svårt att läsa”?

  2. Kollade.. “Måste uppskatta en rökfri miljö”… VARFÖR DET??? Har jag inte rätt till mina åsikter?? Och räcker det inte med att jag själv inte röker??
    Vilka virrpannor… Ja, just det.. Det stod ju också.. De är KASSA.

    Nää, inte felaktigt ex… Fast det kan ju vara som med min son.. Han sov bara 4 timmar per dygn.. Och det visade sig att han har ADHD, så det ar inte alls konstigt.

  3. haha! reagerade också på det! inte för att jag ser det som rätt till åsikter utan mer som en vansinnigt illa formulering för att de söker ickerökare!

    tror du inte jag har oroat mig för bokstavssjukdom? huvva. ungefär när kan man undersöka och göra ordentlig diagnos för det? vid vilken ålder menar jag.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *