Jajemensan! Överraskades i vår brevlåda av vad som skulle kunna vara en av ullisar-världens tveklöst bästaste uppfinningar!
TACK goaste Liw för en verkligt asabra present till tvååringen! – om än det liksom blidde av en slump 🙂
Jajemensan! Överraskades i vår brevlåda av vad som skulle kunna vara en av ullisar-världens tveklöst bästaste uppfinningar!
TACK goaste Liw för en verkligt asabra present till tvååringen! – om än det liksom blidde av en slump 🙂
Vad är det där?! VILL ha!
Kolla inlägget ovanför!! Av dubbla orsaker! 🙂
Done and DONE! 😉
Då håller jag tummarna! Fast… jag läste min vän ~Sol~s kommentar och den är ju lite svår att matcha… 😉
Verkar vara en jättebra sak det där. 🙂
Kram!
Det är det! Och det kladdar så mycket mindre än vanliga vattenfärger att en sån som jag fixar det här utan att plasta in köket, typ ;p
2åring? Men är det inte 4åringens händer på bilden… eller har de blivit så lika?
Jaja! Visst är det fyraåringshänder! Det var hon som fick premiärmåla medan tvååringen som förresten var magsjuk då vilade middag (och jag var på jobbet)!
Kul att de gillas!
Och att de kom fram 😉
Kram
Gillas av alla i familjen 🙂
Tacktacktack, igen!
ps. jag har puffat för din tävling i nosarna!
Nu är jag helt omed.
Så kan vi ju inte ha det! [se inlägget ovanför så blir du kanske med?]
Ja, vad e det för något spännande? ;.)
tackar – jag håller med. en asbra julklapp haha – bara det fortsätter så! ;.)
>Detta är ju inomhus i ridhuset så jag tror det är ganska lugnt att de leder dem. Vi går ju jämte och ser till att de inte lindar grimskaftet runt händerna osv.
Det är skitkul!
Kram
Schysst att jag inte är ensam om att aldrig ha hört talas om såna här förr 🙂 se inlägget ovanför, där finns förklaring.
Jag tror det funkar jättebra, beroende på hur barnet och hästen integrerar! Att de hos oss är så stränga på att den vuxna ska gå närmast shettisen passar mig jättebra, men för t ex som har hund måste det ju vara hur naturligt som helst för lillan att leda ponnyn!
Hade jag velat haft när mina var små 🙂 Men här fick det kladdas trots en mamma som fick damp ha ha
Hade jag inte haft såna här hade jag ju fått klara vanliga penslar och vattenfärg såklart, men oj vad de underlättar!
Aha, vattenfärgspinnar , det har jag aldrig hört talas om. Det verkar vara en jättekul idé,allt som uppmuntrar till skapande är positivt, men inget går upp mot ‘riktiga’ färger.En enda gång har jag sett en unge måla med riktiga akvarellfärger (hans mamma är konstnär)och glömmer det aldrig. Såååå fina målningar, inte för att han var bättre än någon annan unge på att måla, utan just lystern i färgerna.Den tid barn målar helt förbehållslöst är så kort, sen börjar de jämföra sig med andra och det blir mer och mer livlöst. Det är när de är små de borde ha de där fina färgerna.
Du frågade vad jag tyckte… 😉
Jaa! TACK! Jag frågade för att jag verkligen vill veta!!
Har du några mer konkreta tips? Jag är verkligen helt värdelös på allt som har med pyssel att göra (pärlplattor är min gebit liksom 😉 så det här är så brutal överkurs att jag inte ens kan försöka…! Men… Jag blir så nyfiken på vilka konstverk Emmi kan göra! Vilken typ av färg ska jag köpa? Sån där i tub (skratta inte nu!)? Och vad ska hon måla på (gissar att papper kanske inte är så bra)? Å penslar; vilka, å hur många?
Och så en sak till. Ehum. Fläckar på kläder å så där. Är sån där riktig färg ullis-säker ur kladdfobihänseende? 😉
Tror jag mailar dig mä, för säkerhets skull!
Krams!