12 dec – om att klippa till sitt barn.

11 dec - om en tredje advent och bortsuddade lortiga fönster!
13 dec - om min lilla stjärna och ett luciafirande från västkustens kreativa mittpunkt!

Frisörer må gråta för det var ingen proffshållning i saxen, men nu är de värst slitna centimetrarna puts väck 🙂

och sexåringen rufsade lydigt till det å då ser det inte så tokigt ut!

Sen blidde det flätor att sova på för att tärnan på morgondagsens luciatåg ska “slippa” spikrakt hår!

Ska bli väldigt skojigt med förskoleklassens lussefirande imorrn! Vi är sammankallande i arrangerande föräldragruppen så lite nervöst är det ju också, men jag tror det kommer bli kanon. Vi har förberett med lite fika som ska säljas till förmån för klassens kassa, vad är skäligt att ta för en glögg, pepparkaka och lussebulle tro?


11 dec - om en tredje advent och bortsuddade lortiga fönster!
13 dec - om min lilla stjärna och ett luciafirande från västkustens kreativa mittpunkt!
3 comments Lägg till din
  1. En guldpeng alternativt vad föräldern vill betala.

    Nu vet jag inte alls vad det finns för planer med klasskassan men formulerar man det väl så säljer man så att alla har råd med fikat men så att de som har möjlighet bidrar med lite extra.

    Jag avskyr verkligen alla former av insamlingar som inte på alla vis (och det är svårt) är frivilliga

    1. Ja det är görklurigt att göra betalningen frivillig men liksom ändå få med dom där ev snåljåparna (å nu menar jag verkligen INTE dom som inte kan, utan dom som kan men inte vill för att dom önskar glida med fastän dom faktiskt har möjlighet att stötta rejält! ). Tänkte göra en skylt med “glögg och ätbart 5:-/st eller så mycket du kan och känner för!”. Låter det för krävande? Då tänker jag att det kan läsas som 5:-/person eller 5:-/sak, det är öppet för tolkning 🙂 fast jag är rädd att det uppfattas som luddigt och jobbigt… vill ju det ska vara mysigt och frivilligt! Kanske ska lägga till, “max 100:-/familj”?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *