Dagsens tips: förmodligen årets bild 2016!

3/5 - om helt brutalt jefla ont fortfarande (varning till känsliga läsare).
4/5 - om att buzza godisar från Kinder!

Det här. Det är mod på riktigt. Det kan argumenteras i evigheter kring rätten att få protestera mot en tillståndsgiven demonstration, men jag anser att om det finns fall där civil olydnad är direkt nödvändig så är det i såna här sammanhang. Hon gör inget fysiskt motstånd mot demonstranterna. Hon är tyst. Och så fantastisk.

I väntan på svar från fotografen om det är ok att jag publicerar hans bild direkt här i nosarna använder jag en länk till facebook-inlägget där han själv skriver om hur fotot kom till.

En Rosa Parks. Som protesterar mot lagen för att den är fel. De här militanta nazisterna skulle aldrig givits tillstånd att demonstrera. Men alternativet, att låta dem promenera omkring utan tillstånd, hade förmodligen varit värre? Kvinnan på bilden, med knuten hand framför nazistdemonstrationen 1 maj i Borlänge, heter Maria-Teresa Tess Asplund. Fotograf är David Lagerlöf och jag är rätt säker på att det är årets bild vi tittar på.

3/5 - om helt brutalt jefla ont fortfarande (varning till känsliga läsare).
4/5 - om att buzza godisar från Kinder!
4 comments Lägg till din
  1. Ja, den är så mäktig! Det har ju varit lite uppståndelse inför 1 maj i Borlänge och jag kan för mitt liv inte begripa varför man beviljar nassarna detta. Men kvinnan är en superhjälte och den där bilden kommer bli snudd på lika historisk som Hiroshima-bilden! Jag tror den kommer kablas ut över världen och återigen lyfta kampen mot rasismen även internationellt. Hoppas jag iaf!

    1. Jag förstår faktiskt inte heller varför de beviljar men jag antar det är ett försök att hålla dem i schack. Eller så är det ett, i mina ögon, totalt misslyckat försök att inte vilja sticka ut eller hindra “åsiktsfriheten” i Sverige. Jag menar. Tänk om Daesh skulle få för sig att vilja demonstrera och söka tillstånd. Skulle de få det då? Fifan. Det är så obehagligt att jag mår illa. Det här är nämligen ingen lite vassare variant av SD, det här är militanta nationalister. Usch. Så. Skrämmande.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *