1/7 – om vad det här är för en #}%€] sommar?!

30/6 - om dagen efter en jobbfest.
2/7 - om en "ledig" dag 🙂

Vad tycker ni om en dagsmedeltemp på fjorton grader? I juli? Ska vi räkna in nattemp blir siffran ännu dystrare.

Men asså?! Jag vill nog allt ha mer än max totalt två soltimmar per dygn för att det ska kallas sommar i min värld. Visst började det okej med typ blå himmel och faktiskt nästan 19 grader i solen, men kl halv tio var himlen nattsvart och i takt med att tunga regndroppar färgade asfalten mörkt grå sjönk temperaturen. Sen fortsatte det i samma anda hela dan.

Det var tamejtüsan ingen rolig busstur till jobbet idag. Blött blött och kallt. Å inte blev det bättre av att Carolina Gynning malde på om hur hon å ena sidan knarkat, opererat bröst och läppar och å den andra inte blev respekterad som konstnär och hur hon å den tredje tyckte “skattemyndigheten lägger beslag på allt” och att hon nu lever ett så tråkigt liv (hon är nybliven mamma). Jag gäspade trött och valde efteråt ett gammalt P3 Dokumentär om Helikopterrånet i Västberga istället för Kristian Gidlunds troligen icke bussåkarvänliga sommarprat.

Dagen på jobbet var heeelt galen! Folk folk och mera folk å jisses jag hann typ inte ett dugg förutom att hjälpa kunder! På det viset är sommaren definitiv här iaf 🙂

Imorgon är vi lediga alla hedbertar och drar efter utvecklingssamtal på förskolan (för Milla) direkt mot Göteborg och en heldag på Liseberg! En dag som avslutas med Sean Banan. Så. Regn och blåst: vik hädan! Jag är trött på er nu och imorgon passar ni inte alls!

30/6 - om dagen efter en jobbfest.
2/7 - om en "ledig" dag 🙂
2 comments Lägg till din

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *